moduły maty podłogowej dla dzieci

Produkty dla dzieci wybiera się ze szczególną dbałością o jakość wykonania i wszelkie możliwe detale. Nic dziwnego, szczęście i bezpieczeństwo malucha stoi zawsze na pierwszym miejscu. Rodzice wybierając wyposażenie dla małego dziecka zawsze będą dbać o dostarczenie wszystkiego, co tylko będzie dziecku potrzebne. Jedną z takich rzeczy jest piankowa mata podłogowa, na której maluch może przebywać, uczyć się chodzić, leżeć, czy po prostu bawić się. Wskażemy jakie cechy powinna spełniać mata podłogowa, aby zarówno rodzic jak i dziecko byli zadowoleni.

Jakość wykonania i materiał

Mata podłogowa dla dziecka powinna być wykonana z materiału neutralnego dla dziecka. Oznacza to, że powinna być wolna od substancji, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka, np. uczulać go, czy podrażniać skórę. Wykonanie powinno być z materiału wystarczająco odpornego na uderzenia, przetarcia, ponieważ mata ma służyć przez lata. Zatem wybierając matę dla dziecka warto będzie dowiedzieć się z jakich materiałów została wykonana. Najpopularniejszym obecnie materiałem jest pianka EVA, która znajduje powszechne zastosowanie w wielu przedmiotach codziennego użytku. Jest elastyczna, wykazuje odporność mechaniczną i nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka.

mata podłogowa i kojec
Modułowa mata podłogowa może pełnić rolę podłoża dla kojca.

Grubość maty podłogowej

Grubość maty podłogowe to kolejna ważna kwestia. Po pierwsze mata podłogowa nie powinna być zbyt cienka, ponieważ amortyzacja przy upadkach może nie być wystarczająca. Dziecko musi czuć się pewnie i nie bać się upadków podczas nauki chodzenia. Z drugiej strony niewskazana jest używanie maty zbyt grubej, co może przyczynić się do utraty poczucia stabilności i równowagi. Grubość maty w okolicach 2 cm powinna być odpowiednia dla małego dziecka, jak i tego nieco starszego. W zupełności wystarczy aby zapewnić amortyzację, izolować od podłogi i stanowić pewną i bezpieczną nawierzchnię na co dzień.

Budowa maty

Jeśli chodzi o budowę maty mamy na myśli sposób jej rozkładania. Pamiętajmy, że mata może być użytkowana codziennie, dlatego łatwość i czas jej rozłożenia ma także duże znaczenie. Mata także musi być gdzieś przechowywana dlatego warto zastanowić się czy dany model będziemy w stanie zmieścić w określonym miejscu, kiedy nie jest używany. Najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być modułowa mata dziecięca. Polega ona na łączeniu elementów (najczęściej w kształcie kwadratów), które łączy się w podobny sposób jak puzzle. Poszczególne elementy zazębiają się w następne tworząc jednolitą powierzchnię. Co ważne, taka budowa pozwala na tworzenie dowolnych rozmiarów maty, więc łatwo dopasować ją do potrzeb dziecka, czy np. rozmiarów kojca.