Jak urządzić pokój dziecka, takie pytanie zadaje sobie niemal każdy rodzic. Pokój dziecięcy jest miejscem, które najczęściej przechodzi metamorfozy związane z jego wystrojem czy aranżacją. Jest to związane głównie z dorastaniem naszych pociech i dostosowaniem ich wnętrza do obecnych potrzeb.

Aranżacja pokoju

Wbrew pozorom aranżacja pokoju dziecięcego nie jest prostą sprawą. Dlatego warto zlecić projektowanie wnętrz Wrocław doświadczonemu specjaliście. Architekt wnętrz będzie wiedział jak stworzyć mały dziecięcy świat pełen fantazji. Zlecając projektowanie wnętrza pokoju dziecięcego będziemy mieć pewność, że zaprojektowane wnętrze będzie spełniało funkcję sypialni, placu zabaw a w przyszłości dysponowało miejscem na naukę.

pokoj dziecięcy

Pomyśl o potrzebach dziecka

Pokój dziecka powinien zaspokoić jego wszystkie potrzeby- garderoba, komputer na biurku i telewizor do wyłącznego użytku dziecka to często spotykane rozwiązania. Dobrze zagospodarowana przestrzeń dziecka jest ważnym czynnikiem wpływającym na jego prawidłowy rozwój.

Korczak bardzo stanowczo, swoim zwyczajem mówi o tym, jak wielką krzywdę robimy dziecku skazując go na przebywanie w wystylizowanych pokojach.

„Jeśli pokój dziecinny, wbrew naszym zakazom, tak często bywa warsztatem i składem rupieci, więc materiału do wykonywania zamierzonych robót, czy nie w tym kierunku należy zwrócić poszukiwania? Może do pokoju małego dziecka potrzeba nie linoleum, a fura zdrowego żółtego piasku, spora wiązka patyków i taczka kamieni? Może deska, tektura, funt gwoździ, piła, młotek, tokarnia byłaby milszym podarkiem niż „zabawa”, a nauczyciel rzemiosł pożyteczniejszy niż mistrz gimnastyki czy pianina. Ale trzeba by z dziecinnego pokoju przepędzić szpitalną ciszę, szpitalną czystość i obawę o zadrapanie palca”. – Janusz Korczak „Prawo dziecka do szacunku”.

Kolor dziecięcego pokoju

Kolory w pokoju dziecięcym są bardzo istotnym elementem wystroju. Nawet jeśli w pokoju dziecięcym zagoszczą białe ściany – będzie on i tak kolorowy. Barwy wniosą zabawki, dodatki, dywan czy pościel. Kolor pokoju dziecięcego należy dopasować nie tylko do całości aranżacji, ale także i do wieku dziecka.

Wybierając kolory do pokoi dzieci starszych, najlepiej jest po prostu zapytać jaki jest ich ulubiony kolor podsuwając np. próbnik farb. Warto także pamiętać o tym, że preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia dziecka i mają zazwyczaj duży związek z temperamentem.


 

Ciekawe porady na ten temat: https://happybabies.pl/blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>